Návod: Jak vybrat krbová kamna

Topení dřevem nebo dřevěnými briketami je železná jistota, která se vždy vyplatí. Nejste odkázáni na přívod plynu nebo na drahou elektřinu.

V článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět před výběrem krbových kamen. Za pár minut si uděláte jasno, jestli potřebujete model s výměníkem, nebo bez, zjistíte, jak spočítáte potřebný výkon, jaké jsou požadavky na komín a co všechno musíte připravit před instalací.

Krbová kamna na dřevo s výměníkem

Krbová kamna na dřevo s výměníkem

Udělejte si pořádek v pojmech: krb, krbová kamna a krbová vložka

Pokud víte, co je co, sjeďte níže a vrhněte se rovnou na parametry krbových kamen.

Krby

Krby jsou otevřená ohniště umístěná většinou v nejreprezentativnější místnosti v domě, ale existují i venkovní krby. Dnes už jsou technologicky překonaná a plní spíše estetickou funkci. Z praktického hlediska mají spoustu nevýhod: náročná a drahá výstavba, vysoká spotřeba paliva, malá výhřevnost, a navíc si nemůžete teplo regulovat. 

Klasický otevřený krb

Klasický otevřený krb

Krbové vložky

Obestavěná krbová vložka připomíná klasický krb, ale má skleněná bezpečnostní dvířka, která udrží žhavé uhlíky uvnitř a zvýší výhřevnost. Krbovou vložku lze propojit s výměníkem a rozvádět tak teplo po celém domě.

Obestavěná krbová vložka

Obestavěná krbová vložka

Krbová kamna

Krbová kamna nabízí z této trojice nejlepší poměr ceny a výkonu – vysoká výhřevnost, nízká spotřeba paliva, kompaktní rozměry a možnost propojení s výměníkem. Na rozdíl od krbové vložky se jedná o volně stojící topidlo, které potřebuje napojit pomocí krbové roury na komín a případně na přívod vzduchu, ale neobezdívá se, což vám ušetří spoustu peněz při instalaci.

Krbová kamna

Krbová kamna

Seznamte se s možnostmi rozvádění tepla – s výměníkem, nebo bez

Kamna bez výměníku vyhřejí sálavým teplem pouze místnost, kde jsou umístěna, a hodí se jako doplňkový zdroj tepla. Většinou se jedná o malá krbová kamna, která si lidé umisťují do obývacích pokojů, kde chtějí mít teplo a příjemnou atmosféru u ohně.
Kamna s výměníkem na dřevo či brikety napojíte na stávající systém vytápění, který se ohřívá pomocí teplé vody. V místnosti s kamny si užijete sálavé teplo a zbytek objektu vytopíte pomocí klasických radiátorů či podlahového topení.

Typy výměníků: teplovodní versus teplovzdušný
Teplovodní výměník slouží k ohřevu vody, která se pomocí čerpadla rozhání do topných těles (radiátorů) nebo do podlahového topení. Výměník musí být vybaven pojistkou proti přehřátí topné vody. Krbová kamna s výměníkem tak lze využít k vytápění celého objektu.
Teplovzdušný výměník ohřívá vzduch a pomocí ventilátorů se rozhání do dalších místností. Výhodou je rychlé vytopení i větších prostor, nevýhodu představuje zvýšená prašnost.

Naučte se spočítat výkon krbových kamen do bytu

Správný výkon je klíčový pro váš tepelný komfort a správné fungování. Ale chce to trochu počítání, ke kterému potřebujete znát objem místností v m³ a tepelnou ztrátu domu. Tepelný výkon krbových kamen se udává v kilowattech (kW) a orientačně potřebujete u nezatepleného domu staršího data výstavby 1 kW na 20 m³, u zateplené novostavby 1 kW na 40 m³. Aby byl výpočet přesnější, zjistěte si ještě energetickou náročnost budovy (množství tepla v kW, které objekt ztratí při mrazivých venkovních teplotách za 1 hodinu).
Objem vytápěných místností (v m³) × tepelná ztráta objektu na 1 m3 (ve W) = výkon krbových kamen ve W, ke kterému připočítejte rezervu 10 až 20 %.
Vypočtenou hodnotu porovnejte s typovým štítkem krbových kamen. Zaměřte se na tepelný výkon (maximální využitelné množství tepla za časovou jednotku při trvalém provozu) a na prostorovou výhřevnost.

Připravte se na instalaci krbových kamen
Před výběrem krbových kamen si ujasněte, kde a jaký máte komín, kolik činí průměr kouřovodu, jaké jsou statické možnosti budovy (při umístění do patra) a jak velký prostor můžete kamnům obětovat.

Zajistit místo na krbová kamna

Dobře si přeměřte místo, které na krbová kamna máte, a připočítejte bezpečnostní mezery. Krbová kamna vydávají velký žár, a proto je nemůžete „nalepit“ k nábytku nebo ke zdi, ale musíte dodržet minimální bezpečnostní vzdálenosti:

od hořlavých materiálů (dřevěná podlaha, nábytek, koberce, závěsy): vzdálenost se liší u jednotlivých produktů a najdete ji v technické dokumentaci a také na štítku kamen,
od zdi: 20 cm (to platí i u krbových kamen do rohu).
Ze spalovací komory může občas vypadnout žhavý uhlík, proto musí být i kolem krbových kamen nehořlavá podlaha (sklo, dlažba, kámen): alespoň 50 cm před ohništěm a 30 cm po bocích. 

Nechat posoudit komín před napojením krbových kamen 

Aby krbová kamna táhla, jak mají, potřebují odpovídající komín. Komíny pro krbová kamna vyžadují účinnou výšku zhruba 5 m a průměr průduchu minimálně 140 mm. S určením přesné účinné výšky komínu a průměru komínového průduchu vám pomůže kominík, který provede výpočet a návrh spalinové cesty.
Při napojování nového spotřebiče na starší komín se často řeší špatný technický stav (úniky spalin, vlhnutí, špatný tah, rozpadání komínu nad střechou), nevyhovující průměr, nebo absence komínu, ale takřka vše lze vyřešit.
Špatný technický stav – závady opravte a nedostatky vyřešte vložkováním komínu.
Nedostatečný průměr – objednejte si frézování komínu.
Absence komínu – nechejte si postavit komín na fasádu (zděný nebo z nerezu).

Pokud se v tom neorientujete, objednejte si kominickou firmu, která se postará o kontrolu, případnou úpravu spalinových cest, napojení spotřebiče a také o revizi komína, která je po napojení nového spotřebiče povinná.
Úprava komínu před instalací krbových kamen

Úprava komínu před instalací krbových kamen

Zkontrolovat statiku budovy
Pokud chcete velká krbová kamna v obýváku, který je ale v 1. patře, ověřte si u statika, že to strop dané místnosti vydrží a jaká opatření případně musíte udělat. Krbová kamna totiž mohou vážit i několik set kilogramů.

Zajistit přívod vzduchu do krbových kamen
Krbová kamna s externím přívodem vzduchu jsou nezbytná:
u novostaveb a pasivních domů, které dokonale těsní,
● v případě rozvádění vzduchu do vedlejších místností.
Vzduch lze vést pod podlahou, ze spodního patra nebo proražením zdi z vedlejší místnosti.

Na co se nejčastěji ptáte

Jaká jsou nejlepší krbová kamna?
Tisíc lidí, tisíc chutí a potřeb, proto nemůžeme s čistým svědomím doporučit jeden univerzální model, který sedne všem. Ale nabízíme individuální poradenství, napište nám na e-mail obchod@kominexpres.cz, rádi vám pomůžeme s výběrem ideálního modelu pro vás.

Jak vybrat krbová kamna s výměníkem?

● Rozhodněte se pro teplovodní nebo teplovzdušný výměník, + a - najdete výše.
● Zvolte vhodný výkon na velikost a energetický stav objektu, abyste krbová kamna nepřetápěli ani nedusili.
● Přeměřte si místo, jaké na ně máte.

Jaká kamna do starého domu?
Starší domy bez zateplení s nedokonale těsnícími okny a dveřmi potřebují krbová kamna s vyšším výkonem než moderní pasivní domy. Často také nutně nepotřebují externí přístup vzduchu, kamna si vystačí se vzduchem, který se dovnitř dostává netěsnostmi.

Jakou značku krbových kamen?
K prověřeným tuzemským značkám, za které bychom dali ruku do ohně, patří krbová kamna HEARTH. Sází na kvalitní materiály, propracovaný design a inovativní přístup.

Ze zahraničních výrobců doporučujeme dánská krbová kamna METEOR. Získají si vás typickým skandinávským designem, který je promyšlený do nejmenších detailů.

Čím topit v krbových kamnech?
Krbová kamna jsou určena ke spalování suchého dřeva, případně dřevěných briket či pelet. Pokud použijete vlhké dřevo, výrazně snížíte výhřevnost a kamna se budou více zanášet.

Nenašli jste odpověď na svou otázku?
Napište nám na obchod@kominexpres.cz, rádi vám poradíme.